Založ si blog

Ohrozená demokracia alebo „kto vyhráva naši“?

     Počas víkendu som hral so svojím kamarátom biliard, okolo idúci pán mi dal bizardnú otázku – „kto vyhráva, naší“? s úsmevom som odpovedal áno. Tento úvod slúži tak trocha aj ako myšlienka môjho príspevku.

     V poslednej dobe sa hovorí o kríze demokracie, k moci alebo bližšie k nej sa dostávajú rôzne strany a hnutia, ktoré sú médiami označované ako hrozba pre demokraciu. Napr. ANO víťaz víkendových volieb v Česku, Trump prezident v USA, brexit, vzostup Marie Le Penn, proti imigračný víťaz volieb v Rakúsku, či 10% hlasov pre Nemecku ADF. Média i porazení často píšu o ohrození demokracie, ak nevyhrá ich favorit – teraz sa musí voči tomu brániť Ander Babiš, skúsil si to aj Donald Trump, či iný.  Mena sú v tomto prípade možno aj nepodstatné, ide skôr o to, čo je a nie je demokracia.  Veď aj taký „nedemokrat“  ako Vladimír Mečiar, sa dostal ku svojím trom postom premiéra cez demokratické voľby – dvakrát odstúpil po demokratických odvolaniach parlamentom, raz po prehratých demokratických voľbách. A to si o jeho vládach a metódach vládnutia môžeme myslieť čo chceme.  Demokracia je vláda ľudu, respektíve vláda poverená ľudom. Vybraní zástupcovia ľudu v rade (parlamente, kongrese, či senáte) na základe hlasovania v demokratických voľbách. Boli také v USA, boli také v Česku alebo v Nemecku či inde? Nebolo to náhodou po demokratických voľbách, keď niektorý novinári písali o konci demokracie, alebo sa nevedeli stotožniť s výsledkom hlasovania a spochybňovali slobodnú vôľu ľudí? Asi najviditeľnejšie to bolo po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, napr Peter Schutz – „Trump je treťou geopolitickou bombou nášho storočia“ Pavol Baboš – „Trump môže urýchliť koniec liberálnej demokracie vo svete“ a najlepší bol asi Tom Nicolson, ktorý vo svojom príspevku – „Nič neospravedlňuje voľbu Trumpa“ dokonca poprel základy demokratickej voľby, slobody názoru a vlastného rozhodnutia, posúďte sami:

„Hocako boli nespokojní alebo sa obávali iných rás a kultúr, bieli nemali právo strhnúť celý dom. Kedysi sa to považovalo za základný znak najvyspelejších demokracií: že voliči pokorne rešpektujú volebné rozhodnutie bez ohľadu na to, či s ním aj osobne súhlasia. (…) treba k tomu dodať jednu drobnú poznámku: platí to iba v prípade, že ľudia volia zodpovedne, s ohľadom na budúcnosť krajiny a podľa svojho najlepšieho svedomia.“

odkiaľ Tom Nicolson vie, že volič nevolil podľa svojho najlepšieho svedomia ?

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/20380827/nic-neospravedlnuje-volbu-trumpa.html#ixzz4wRoejhl9

Veď koľkokrát v histórii sa stalo že po demokratických voľbách prevzala vládu nedemokratická strana a pretvorila systém na totalitu ako napr. Hitler v Nemecku, či komunisti u nás ? Je to aspoň percento, oproti počtu uskutočnených demokratických volieb ? Nie je toho strašenia o demokratoch nedemokratoch príliš? Nie je to len označenie nepohodlných, mediu nehodiaceho sa sloganmi ako strana – kandidát je ohrozením demokracie, západných hodnôt, je to extrémista a podobne. Kto vie ako sa v budúcnosti zachová ktorýkoľvek víťaz ? Či náhodou človek s aurou ochrancu demokracie neprivedie niektorú krajinu k totalitnej vláde! Veď podvodníci pôsobia najdôveryhodnejšie. Demokracia, tak ako aj iné systémy má taktiež svoje riziká, ktoré musíme akceptovať, nie ako citovaní Tom Nicolson. Už pred 2500 rokmi ich zhrnul grécky filozof Sokrates:

„Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým. Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých a demokracia im to dá. Mladí budú chcieť práva starých, ženy budú chcieť práva mužov, a cudzinci budú chcieť práva občanov a demokracia im to dá. Zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkcie a demokracia im to umožní. A až zločinci demokraciu nakoniec ovládnu, pretože zločinci od prírody bažia po pozíciách moci, vznikne tyrania horšia, než dokáže najhoršia monarchia, alebo oligarchia“

     Tak sa znova dostávam ku svojmu úvodu a otázke – kto vyhráva naši ? Myslím si, že žiaden víťaz volieb  by nemal byť označení ako nedemokrat, veď vyhral voľby! Veď mal zákonnú možnosť sa voľby zúčastniť (voliči takisto), zákony mu to umožnili. Bič predsa plieska na konci, vtedy sa hodnotí. Aj demokracia má svoje extrémne podoby, ale rešpektovať rozhodnutie ľudí a nespochybňovať ich vôľu, je dôležité (neznamená to kriticky nezhodnotiť).  Bohužiaľ niektoré média či novinári sa tvária akoby mali patent na pravdu. Ak nevyhrávajú naší, tak bijú všetkých hlava nehlavá, vrátanie urážania voličov víťaza. Ak sa im to nepáči tak možno je treba prísť a položiť do diskusie niečo nové lepšie, ale čo ?

Regnum Hungariae – pred vznikom kráľovstva

16.01.2018

Vzniku Uhorského kráľovstva predchádzali dve dôležité udalosti, bez ktorých by to nebolo možné. A to ako prvé príchod Maďarov do oblasti Karpatského oblúka okolo rokov 885-885, a samozrejme viac »

  Regnum Hungariae

18.12.2017

Regnum Hungariae, Königreich Hungarn, Magyar Királyság, Kraljevina Ugarska, Regatul Ungariei, Uhorské kráľovstvo. 1000-1920. Kráľovstvo ktoré sa stalo na viac ako 900 rokov domovom pre Maďarov, viac »

Dobro bez zla

24.11.2017

Spomenul som si na jeden vtip o dvoch chlapcoch stojacich na balkóne a pľujúcich na ľudí. Dobrý chlapec trafil sedem ľudí a zlý chlapec troch. Čo to znamená ? Dobro opäť zvíťazilo nad zlom viac »

Jerome Powell

Šéfom Fedu sa stane Jerome Powell, nahradí Yellenovú

24.01.2018 00:00

Nástupcom Janet Yellenovej vo funkcii šéfa americkej centrálnej banky (Fed) bude Jerome Powell.

zeman

Zeman podľa expertov Drahoša v debate prekonal, kritizovali formát

23.01.2018 23:21

Ako hodnotia vystúpenie dvoch českých prezidentských kandidátov experti na politický marketing?

Belgicko, polícia

Belgická polícia postrelila muža s nožom na stanici v Gente

23.01.2018 22:26

Belgicko o deň skôr znížilo stupeň ohrozenia teroristickým útokom.

davos, trump, protest

Vyše tisíc ľudí protestovalo proti účasti Trumpa v Davose

23.01.2018 22:01

Protestujúci niesli v utorok pútače s heslami ako "Trump - nie si vítaný", "Si špina" a "Rozbime WEF".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 19620x
Priemerná čítanosť článkov: 1308x

Autor blogu

Kategórie