Založ si blog

Kto po Zemanovi?

Voľby v Česku sa skončili. Na jednej strane sa tešia víťazi a na druhej strane smútia porazení. Otvára sa však iná otázka, kto po Zemanovi?

Pamätám si na prejav vtedajšieho Českého premiéra Petra Nečase, ktorý po prvom Zemanovom víťazstve zhodnotil voľby nasledovne: „Po roku 1989 sa v Česku objavili tri výrazne politické osobnosti – Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.“  … Každý s nich sa postupne stal prezidentom. Nechcem ani jedného z nich hodnotiť, väčšina do politiky angažovaných ľudí na nich názor má.

Je dva dni po voľbách a namieste je otázka, kto ďalší? Nie som extra veľký odborník na českú politickú scénu, ale viem, že žiadna výrazná osobnosť tam teraz nie je. Výsledok Jiřiho Drahoše bol síce pekný (prehral len o cca 150 000 hlasov), no určite to nie je žiadna výrazná osobnosť, podľa mňa skôr mediálny produkt. Určite je odborník vo svojom odbore, slušný človek, ale nie je politik čo sa ukázalo (i keď pripúšťam, že sa ním mohol stať). V ďalších voľbách či už budú o 5 rokov, alebo aj skôr, vzhľadom na vek a zdravie víťaza, niektorý analytici pripúšťajú možnosť, že prezident Miloš Zeman nemusí dokončiť celé volebné obdobie a sám si môže určiť kedy skončí, Jiři Drahoš nebude mať šancu, ak by sa o to znovu pokúšal. Už nebude kandidát tipu všetci proti Zemanovi a v tejto konštelácii mu slušnosť bez myšlienky na víťaztvo stačiť nebude.

Všetci doterajší Český prezidenti začali svoju kariéru v novembri 89, odvtedy Česko nedokázalo vyprodukovať silnú politickú osobnosť tipu Havel, Klaus, Zeman. Naposledy na to mali 5 rokov. Otázka je, či sa dokáže na ďalšie voľby vyprofilovať skutočné silný kandidát a nebude sa volať Havel, Klaus, Zeman. …. Nemáme aj na slovensku podobný problém?

Košice sú správnou voľbou, Bratislava prišla o možnosť mať doma reprezentáciu navždy pred rokmi

22.05.2018

Bratislava či Košice? Áno sú to mestá, ktoré o rok budú poriadať svetový šampionát v hokeji. Dnes padlo rozhodnutie, že naša reprezentácia odohrá svoje skupinové zápasy v Košiciach. Rozhodnutie viac »

Súdnosť Štefana Harabína životopis, či súbor príbehov ?

01.05.2018

Keď sa sudca najvyššieho súdu Štefan Harabín vyjadril, že pripravuje svoje pamäte neočakával som, že vyjdu tak skoro. A tak sa mi pri jednej zo svojích štandardných návštev kníhkupectva viac »

Zodpovednosť Matoviča a Sas za súčastný stav v spoločnosti

06.03.2018

Obyčajný človek Igor Matovič, slobodný a solidárny Richard Sulík, Lucia Nikolsonová, Lubomír Galko (hráči s roku 2012) zvolávajú denne tlačovky na ktorých obviňujú každého, z každej viac »

Aký je rozdiel medzi liekmi a výživovými doplnkami

Pri chaotickom brexite sa Britom môžu rýchlo minúť lieky

21.08.2018 13:46

Nemocniciam vo Veľkej Británii sa môžu minúť lieky v prípade neriadeného, chaotického brexitu bez dohody.

Hassan Rúhání

Irán oznámil, že posilní svoju armádu a predstavil novú stíhačku

21.08.2018 13:41

Rúhání americké sankcie proti Iránu prirovnal k americkej obchodnej vojne s Čínou a k novým americkým clám na niektoré tovary z Turecka a krajín EÚ.

pepsi, pepsico, kola

Karlovarské minerální vody môžu prevziať aktíva PepsiCo na Slovensku

21.08.2018 13:34

Protimonopolný úrad udelil skupine Karlovarské minerální vody povolenie na získanie licencie a prevzatie aktív spoločnosti PepsiCo na Slovensku.

Jakiw Palij, dozorca koncentračny tabor, nacista

USA deportovali do Nemecka bývalého nacistického dozorcu

21.08.2018 13:33

Palij po 2. svetovej vojne tajil svoju nacistickú minulosť a tvrdil, že bol počas vojny roľníkom a robotníkom v továrni. Podarilo sa mu tak získať americké víza.

davidsk

Myslím teda som

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 32023x
Priemerná čítanosť článkov: 1601x

Autor blogu