Založ si blog

Kto po Zemanovi?

Voľby v Česku sa skončili. Na jednej strane sa tešia víťazi a na druhej strane smútia porazení. Otvára sa však iná otázka, kto po Zemanovi?

Pamätám si na prejav vtedajšieho Českého premiéra Petra Nečase, ktorý po prvom Zemanovom víťazstve zhodnotil voľby nasledovne: „Po roku 1989 sa v Česku objavili tri výrazne politické osobnosti – Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.“  … Každý s nich sa postupne stal prezidentom. Nechcem ani jedného z nich hodnotiť, väčšina do politiky angažovaných ľudí na nich názor má.

Je dva dni po voľbách a namieste je otázka, kto ďalší? Nie som extra veľký odborník na českú politickú scénu, ale viem, že žiadna výrazná osobnosť tam teraz nie je. Výsledok Jiřiho Drahoše bol síce pekný (prehral len o cca 150 000 hlasov), no určite to nie je žiadna výrazná osobnosť, podľa mňa skôr mediálny produkt. Určite je odborník vo svojom odbore, slušný človek, ale nie je politik čo sa ukázalo (i keď pripúšťam, že sa ním mohol stať). V ďalších voľbách či už budú o 5 rokov, alebo aj skôr, vzhľadom na vek a zdravie víťaza, niektorý analytici pripúšťajú možnosť, že prezident Miloš Zeman nemusí dokončiť celé volebné obdobie a sám si môže určiť kedy skončí, Jiři Drahoš nebude mať šancu, ak by sa o to znovu pokúšal. Už nebude kandidát tipu všetci proti Zemanovi a v tejto konštelácii mu slušnosť bez myšlienky na víťaztvo stačiť nebude.

Všetci doterajší Český prezidenti začali svoju kariéru v novembri 89, odvtedy Česko nedokázalo vyprodukovať silnú politickú osobnosť tipu Havel, Klaus, Zeman. Naposledy na to mali 5 rokov. Otázka je, či sa dokáže na ďalšie voľby vyprofilovať skutočné silný kandidát a nebude sa volať Havel, Klaus, Zeman. …. Nemáme aj na slovensku podobný problém?

Regnum Hungariae – pred vznikom kráľovstva, zaujatie vlasti – honfoglalás

24.01.2018

Vzniku Uhorského kráľovstva predchádzali dve dôležité udalosti, bez ktorých by to nebolo možné. A to ako prvé príchod Maďarov do oblasti Karpatského oblúka okolo rokov 885-886, a samozrejme viac »

  Regnum Hungariae

18.12.2017

Regnum Hungariae, Königreich Hungarn, Magyar Királyság, Kraljevina Ugarska, Regatul Ungariei, Uhorské kráľovstvo. 1000-1920. Kráľovstvo ktoré sa stalo na viac ako 900 rokov domovom pre Maďarov, viac »

Dobro bez zla

24.11.2017

Spomenul som si na jeden vtip o dvoch chlapcoch stojacich na balkóne a pľujúcich na ľudí. Dobrý chlapec trafil sedem ľudí a zlý chlapec troch. Čo to znamená ? Dobro opäť zvíťazilo nad zlom viac »

USA Florida škola streľba útočník súd cruz

Žena v januári upozornila FBI na rastúci arzenál strelca z Floridy, odignorovali ju

24.02.2018 21:15

Žena blízka tínedžerovi, ktorý na floridskej strednej škole zabil 17 ľudí, upozornila začiatkom roka na jeho výbušnú povahu a že sa podľa vlastných slov obávala, že "vojde do školy a jednoducho to tam vystrieľa".

Vasilij Nebenzja

Sýria si na 30 dní vydýchne, BR OSN schválila rezolúciu o prímerí

24.02.2018 20:48, aktualizované: 21:52

Za rezolúciu, ktorej cieľom je umožniť humanitárnu pomoc pre civilistov, hlasovalo všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN.

Prostitútka, prostitúcia

21 pracovníkov Červeného kríža si platilo za sexuálne služby

24.02.2018 20:05

Kódex správania MVČK od roku 2006 výslovne zakazuje svojim pracovníkom platenie za sexuálne služby.

počasie, leto, teplo, horúčavy,

Najväčší nárast teplôt hrozí v najbližších desaťročiach Viedni či Prahe

24.02.2018 19:45

Obyvatelia európskych veľkomiest sa podľa vedcov majú pripraviť na častejšie suchá, ničivejšie záplavy a podstatne vyššie teploty počas letných horúčav.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 20791x
Priemerná čítanosť článkov: 1299x

Autor blogu

Kategórie