Založ si blog

Odvrátia migranti európsku demograficku krízu ? Alebo sa Európa už konečne pozrie problémom do oči

Téma dnes už trocha otrepaná ale stále sa dá na ňu pozrieť novými pohľadmi. Čo je to migrácia, prečo ku nej dochádza, v čom by nám mala pomôcť a naskytujú sa  aj mnohé iné otázky.

Prirodzená miera migrácie

     Ako si dnes predstavujeme prirodzenú mieru migrácie ? Spomenul som si na skvelý slovenský film Pacho Hybský zbojník. Paródia ako s učebnice. Slovenská snáď jediná, ale o to lepšia. V jednom s jej monológov Pachov brat nie je spokojný zo životom Pacha „po svete si chodí, k zbojníkom sa dá, zatiaľ čo mi sme tu lopotili“. Film aj kniha je zasadený do obdobia panovania Marie Terézie (1740-1780). Vtedy bol Pacho jediný migrant dobrodruh zo širokého okolia. Samozrejme Pacho je len taká vsuvka. Migrovali obchodníci, dobrodruhovia, rôzny misionári a iné zblúdile duše. Väčšina obyvateľstva však fungovala vo svojom prirodzenom okruhu. Doba sa zmenila, okruh sa zväčšil, ale i tak pre drvivú väčšinu obyvateľstva nepredstavuje viac ako hranice susedného štátu. Ako správny fanúšik histórie nemôžem nevyzdvihnúť Arabských obchodníkov a ich zápisky o Veľkej Morave či Európe v dobe temna (ranného stredoveku), kedy sa aj vďaka nim podarilo zachovať aspoň základný opis vtedajších pomerov v Európe. Celkovo si myslím, že prirodzená miera migrácie – obchodníci, vzdelanci, remeselníci či dobrodruhovia neprekračuje 5% obyvateľstva (nemám na to štatistiky,  je to môj osobný odhad). Prečo by nemohol prísť elitný Iracký študent študovať napríklad na Univerzitu Komenského ? Samozrejme, ale je to jeden z mala, s potenciálom vzájomného obohatenia.

Orient 

     Arábia a jej kultúra je nádherná. Jedna s príčin je, že sa nachádza presne tam kde je. Turecko, Sýria, Dubaj, Skalný dóm v Jeruzaleme, arabské trhy a mnohé iné zaujímavosti obdivujeme najviac preto že ich nevidíme deň čo deň. Prečo si voziť túto kultúru domov a časom ju brať ako samozrejmosť. Jej historická úloha je tam kde sa nachádza a po stáročia ju plní. Koho by zaujímalo ísť objavovať katedrály ako Norte dame, či dóm svätej Alžbety do Lýbie?  Aj Florencia je najkrajšia vo Florencii.

Vojny

    Osobitná kategória v arabskom svete sú vojny. Rozbitý Irak, Afganistán, Lýbia, Sýria, Jemen či iné. Verí ešte dnes niekto na to že Afganistán, Irak či Lýbia ohrozovali svetový mier ? Nebolo tam priveľa ropy, či iných zaujímavých komodít pre ktoré sa svetový mier ohrozil skutočne ? (USA a západ). A ozaj môže byť v každej krajine demokracia? Krajiny, ktoré som menoval sú prevažne krajiny vyznávajúce islam. Islám je o 600 rokov mladšie náboženstvo ako kresťanstvo. Zamyslel sa už niekto nad tým kde bolo kresťanstvo pred 600 rokmi ? Malo  troch pápežov, upálilo Jána Husa a následne viedlo križiacke výpravy proti jeho nasledovníkom, upaľovalo čarodejnice a čakala ho reformácia aj s jej krvavými dôsledkami. Nie je  časť obyvateľstva tých krajín ešte niekde 600 rokov za nami? Napríklad kameňovaním neverných žien v Saudskej Arábii?( Feministky by mali spozornieť!) Možno ak by západ v mene demokracie nehádzal na blízky východ pravidelne tony bômb a nechal si ich samostatne prejsť si svojím vývojom, tak by sme dnes nemali problém s utečencami.

Demografia

     Jeden s argumentov o prospechu migrácie je a tento argument – prepáčte, myslíte si čo chcete ale mňa vytáča, je zlá demografická situácia v Európe. Argumentovať tým, že v Európe sa rodí málo deti a záujme budúceho rozvoja a stability na trhu práce je dôležitý príchod migrantov je zvrátený. Nie je potreba odstrániť príčinu ? Je dostatočná podpora rodín, je to moderne mať rodinu ? Nevenujeme sa viac výhodami single, rozvodom, neorientujeme sa viac na dúhovú orientáciu a iné rodinu nepodporujúce témy? Veď v Londýnskom metre vzhľadom na zvrátenú toleranciu Vás už nebudú oslovovať „ladies and gentlemans – dámy a páni“, ale „dobre ráno všetkým – good morning everyone „. Nemali by sme konečne riešiť problémy rodiny a s tým aj demografie doma a nie hľadať náhradu inde ? Označovaním tehotnej ženy ako tehotnej osoby nám v tom podľa mňa nepomôže. Aj tolerancia je o niečom inom ako o dámy a páni. Je ešte na mieste otázka ako si budú na jednom mieste rozumieť, transexuáli, feministky, moslimovia, či homosexuáli. Možno vymyslia nové heslo všetkých nás zjednocujúce.

Automatizácia výrobných procesov – nahrádzanie práce ľudí robotmi, má zobrať v blízkej budúcnosti podľa rôznych odhadov od 30% do 70% pracovných miest.  V mojej logike to hovorí asi toľko – ak sa rodí menej detí a Európa sa vyľudňuje, tak možno aspoň ta automatizácia nám pomôže a vystačíme si aj keď nás bude menej. Menej ľudí menej práce –  je to priama úmera. Čo budú migranti robiť keď my sami sa budeme musieť popasovať s konkurenciou automatizácie.

Nemám nič proti prirodzenej migrácii.  Ale nemyslím si že Európa a my ako jej súčasť sme schopný zvládnuť nepretržitú vlnu migrácie. Ak existuje neprirodzená migrácia, kvôli, vojnám hladu a iným nepekným javom treba sa zamyslieť nad tým prečo tam je vojna, hlad a zodpovedať si na túto otázku bez populizmu. Šíriť mier a demokraciu zhadzovaním bômb na tých, ktorým ho/ju ponúkame je zlé a obhajovať to trápne. Nie je vojna nie je migrant.  Za populizmus určite, nezodpovednosť a možno aj extrémizmus považujem riešenie demografického problému prisťahovalectvom. Choroba sa nikdy úplne nevyrieši bez odstránenia jej príčiny. Milión utečencov si prinesie milión problémov a hlavne,  aj zvykov a kultúru z domova. Ako zo svojej skúsenosti viem – kultúra prostredia, nemení kultúru návštevníkov. Pomáhať utečencom je samozrejme potrené, ale sťahovať si ich do našich domovoch, ruka v ruke s ničením  ich domovoch, našimi transatlantickými bombami (pardon –  hodnotami) je zločin.

Košice sú správnou voľbou, Bratislava prišla o možnosť mať doma reprezentáciu navždy pred rokmi

22.05.2018

Bratislava či Košice? Áno sú to mestá, ktoré o rok budú poriadať svetový šampionát v hokeji. Dnes padlo rozhodnutie, že naša reprezentácia odohrá svoje skupinové zápasy v Košiciach. Rozhodnutie viac »

Súdnosť Štefana Harabína životopis, či súbor príbehov ?

01.05.2018

Keď sa sudca najvyššieho súdu Štefan Harabín vyjadril, že pripravuje svoje pamäte neočakával som, že vyjdu tak skoro. A tak sa mi pri jednej zo svojích štandardných návštev kníhkupectva viac »

Zodpovednosť Matoviča a Sas za súčastný stav v spoločnosti

06.03.2018

Obyčajný človek Igor Matovič, slobodný a solidárny Richard Sulík, Lucia Nikolsonová, Lubomír Galko (hráči s roku 2012) zvolávajú denne tlačovky na ktorých obviňujú každého, z každej viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

davidsk

Myslím teda som

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 34865x
Priemerná čítanosť článkov: 1743x

Autor blogu