Založ si blog

Odvrátia migranti európsku demograficku krízu ? Alebo sa Európa už konečne pozrie problémom do oči

Téma dnes už trocha otrepaná ale stále sa dá na ňu pozrieť novými pohľadmi. Čo je to migrácia, prečo ku nej dochádza, v čom by nám mala pomôcť a naskytujú sa  aj mnohé iné otázky.

Prirodzená miera migrácie

     Ako si dnes predstavujeme prirodzenú mieru migrácie ? Spomenul som si na skvelý slovenský film Pacho Hybský zbojník. Paródia ako s učebnice. Slovenská snáď jediná, ale o to lepšia. V jednom s jej monológov Pachov brat nie je spokojný zo životom Pacha „po svete si chodí, k zbojníkom sa dá, zatiaľ čo mi sme tu lopotili“. Film aj kniha je zasadený do obdobia panovania Marie Terézie (1740-1780). Vtedy bol Pacho jediný migrant dobrodruh zo širokého okolia. Samozrejme Pacho je len taká vsuvka. Migrovali obchodníci, dobrodruhovia, rôzny misionári a iné zblúdile duše. Väčšina obyvateľstva však fungovala vo svojom prirodzenom okruhu. Doba sa zmenila, okruh sa zväčšil, ale i tak pre drvivú väčšinu obyvateľstva nepredstavuje viac ako hranice susedného štátu. Ako správny fanúšik histórie nemôžem nevyzdvihnúť Arabských obchodníkov a ich zápisky o Veľkej Morave či Európe v dobe temna (ranného stredoveku), kedy sa aj vďaka nim podarilo zachovať aspoň základný opis vtedajších pomerov v Európe. Celkovo si myslím, že prirodzená miera migrácie – obchodníci, vzdelanci, remeselníci či dobrodruhovia neprekračuje 5% obyvateľstva (nemám na to štatistiky,  je to môj osobný odhad). Prečo by nemohol prísť elitný Iracký študent študovať napríklad na Univerzitu Komenského ? Samozrejme, ale je to jeden z mala, s potenciálom vzájomného obohatenia.

Orient 

     Arábia a jej kultúra je nádherná. Jedna s príčin je, že sa nachádza presne tam kde je. Turecko, Sýria, Dubaj, Skalný dóm v Jeruzaleme, arabské trhy a mnohé iné zaujímavosti obdivujeme najviac preto že ich nevidíme deň čo deň. Prečo si voziť túto kultúru domov a časom ju brať ako samozrejmosť. Jej historická úloha je tam kde sa nachádza a po stáročia ju plní. Koho by zaujímalo ísť objavovať katedrály ako Norte dame, či dóm svätej Alžbety do Lýbie?  Aj Florencia je najkrajšia vo Florencii.

Vojny

    Osobitná kategória v arabskom svete sú vojny. Rozbitý Irak, Afganistán, Lýbia, Sýria, Jemen či iné. Verí ešte dnes niekto na to že Afganistán, Irak či Lýbia ohrozovali svetový mier ? Nebolo tam priveľa ropy, či iných zaujímavých komodít pre ktoré sa svetový mier ohrozil skutočne ? (USA a západ). A ozaj môže byť v každej krajine demokracia? Krajiny, ktoré som menoval sú prevažne krajiny vyznávajúce islam. Islám je o 600 rokov mladšie náboženstvo ako kresťanstvo. Zamyslel sa už niekto nad tým kde bolo kresťanstvo pred 600 rokmi ? Malo  troch pápežov, upálilo Jána Husa a následne viedlo križiacke výpravy proti jeho nasledovníkom, upaľovalo čarodejnice a čakala ho reformácia aj s jej krvavými dôsledkami. Nie je  časť obyvateľstva tých krajín ešte niekde 600 rokov za nami? Napríklad kameňovaním neverných žien v Saudskej Arábii?( Feministky by mali spozornieť!) Možno ak by západ v mene demokracie nehádzal na blízky východ pravidelne tony bômb a nechal si ich samostatne prejsť si svojím vývojom, tak by sme dnes nemali problém s utečencami.

Demografia

     Jeden s argumentov o prospechu migrácie je a tento argument – prepáčte, myslíte si čo chcete ale mňa vytáča, je zlá demografická situácia v Európe. Argumentovať tým, že v Európe sa rodí málo deti a záujme budúceho rozvoja a stability na trhu práce je dôležitý príchod migrantov je zvrátený. Nie je potreba odstrániť príčinu ? Je dostatočná podpora rodín, je to moderne mať rodinu ? Nevenujeme sa viac výhodami single, rozvodom, neorientujeme sa viac na dúhovú orientáciu a iné rodinu nepodporujúce témy? Veď v Londýnskom metre vzhľadom na zvrátenú toleranciu Vás už nebudú oslovovať „ladies and gentlemans – dámy a páni“, ale „dobre ráno všetkým – good morning everyone „. Nemali by sme konečne riešiť problémy rodiny a s tým aj demografie doma a nie hľadať náhradu inde ? Označovaním tehotnej ženy ako tehotnej osoby nám v tom podľa mňa nepomôže. Aj tolerancia je o niečom inom ako o dámy a páni. Je ešte na mieste otázka ako si budú na jednom mieste rozumieť, transexuáli, feministky, moslimovia, či homosexuáli. Možno vymyslia nové heslo všetkých nás zjednocujúce.

Automatizácia výrobných procesov – nahrádzanie práce ľudí robotmi, má zobrať v blízkej budúcnosti podľa rôznych odhadov od 30% do 70% pracovných miest.  V mojej logike to hovorí asi toľko – ak sa rodí menej detí a Európa sa vyľudňuje, tak možno aspoň ta automatizácia nám pomôže a vystačíme si aj keď nás bude menej. Menej ľudí menej práce –  je to priama úmera. Čo budú migranti robiť keď my sami sa budeme musieť popasovať s konkurenciou automatizácie.

Nemám nič proti prirodzenej migrácii.  Ale nemyslím si že Európa a my ako jej súčasť sme schopný zvládnuť nepretržitú vlnu migrácie. Ak existuje neprirodzená migrácia, kvôli, vojnám hladu a iným nepekným javom treba sa zamyslieť nad tým prečo tam je vojna, hlad a zodpovedať si na túto otázku bez populizmu. Šíriť mier a demokraciu zhadzovaním bômb na tých, ktorým ho/ju ponúkame je zlé a obhajovať to trápne. Nie je vojna nie je migrant.  Za populizmus určite, nezodpovednosť a možno aj extrémizmus považujem riešenie demografického problému prisťahovalectvom. Choroba sa nikdy úplne nevyrieši bez odstránenia jej príčiny. Milión utečencov si prinesie milión problémov a hlavne,  aj zvykov a kultúru z domova. Ako zo svojej skúsenosti viem – kultúra prostredia, nemení kultúru návštevníkov. Pomáhať utečencom je samozrejme potrené, ale sťahovať si ich do našich domovoch, ruka v ruke s ničením  ich domovoch, našimi transatlantickými bombami (pardon –  hodnotami) je zločin.

Regnum Hungariae – pred vznikom kráľovstva

16.01.2018

Vzniku Uhorského kráľovstva predchádzali dve dôležité udalosti, bez ktorých by to nebolo možné. A to ako prvé príchod Maďarov do oblasti Karpatského oblúka okolo rokov 885-885, a samozrejme viac »

  Regnum Hungariae

18.12.2017

Regnum Hungariae, Königreich Hungarn, Magyar Királyság, Kraljevina Ugarska, Regatul Ungariei, Uhorské kráľovstvo. 1000-1920. Kráľovstvo ktoré sa stalo na viac ako 900 rokov domovom pre Maďarov, viac »

Dobro bez zla

24.11.2017

Spomenul som si na jeden vtip o dvoch chlapcoch stojacich na balkóne a pľujúcich na ľudí. Dobrý chlapec trafil sedem ľudí a zlý chlapec troch. Čo to znamená ? Dobro opäť zvíťazilo nad zlom viac »

Jerome Powell

Šéfom Fedu sa stane Jerome Powell, nahradí Yellenovú

24.01.2018 00:00

Nástupcom Janet Yellenovej vo funkcii šéfa americkej centrálnej banky (Fed) bude Jerome Powell.

zeman

Zeman podľa expertov Drahoša v debate prekonal, kritizovali formát

23.01.2018 23:21

Ako hodnotia vystúpenie dvoch českých prezidentských kandidátov experti na politický marketing?

Belgicko, polícia

Belgická polícia postrelila muža s nožom na stanici v Gente

23.01.2018 22:26

Belgicko o deň skôr znížilo stupeň ohrozenia teroristickým útokom.

davos, trump, protest

Vyše tisíc ľudí protestovalo proti účasti Trumpa v Davose

23.01.2018 22:01

Protestujúci niesli v utorok pútače s heslami ako "Trump - nie si vítaný", "Si špina" a "Rozbime WEF".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 19631x
Priemerná čítanosť článkov: 1309x

Autor blogu

Kategórie